Satelity‎ > ‎

Tipy a triky

Co všechno je pro příjem satelitního vysílání nutné? Pro příjem z družice je nutná parabola s universálním konvertorem, satelitní přijímač s vestavěnou čtečkou karet nebo CI slotem do kterého lze vložit dekódovací modul. A samozřejmě dekódovací kartu. V případě volby poskytovatele DigiTV, zajistí pro Vás kompletní satelitní sadu pro příjem včetně karty, avšak ta je spárována s jimi dodávaným přijímačem, který bohužel neoplývá kvalitou obrazu ani funkcemi. Karty ostatních providerů lze vložit do jakéhokoliv přijímače vybaveným příslušným dekodérem (většinou Cryptoworks nebo Irdeto).

Nevíte si rady jak nastavit parabolu?
Použijte webovou aplikaci DishPointer. http://www.dishpointer.com
Nejdříve napište svou adresu, poté vyberte družici na kterou chcete směrovat a pak si můžete na mapce přetažením ukazatele určit přesně místo umístění paraboly. Barevná čára Vám na mapce ukáže přesný směr paraboly. Pod mapkou se zobrazí další parametry nastavení jako je elevační úhel, azimut a úhel pootočení konvertoru (LNB skew).

Víte že do většiny satelitních přijímačů lze nahrát nejnovější firmware pomocí družicového signálu, přes USB disk nebo po kabelu z počítače? Satelitní přístroj si většinou nekupujeme na krátkodobé použití a proto výrobci stále vyvíjejí na své přijímače novější software, aby i v budoucnu byli použitelné pro satelitní vysílání a podporovaly nejnovější aplikace přenášené družicovým signálem.
Firmware do přijímačů se snaží upravovat i jiní než jen výrobci, v těchto případech se jedná o tzv. alternativní software. Tento většinou umožňuje funkce, které v základním softwarovém vybavení nejsou možné. V dnešní době jsou to převážně internetové služby jako IPTV aplikace, Youtube apod.

Jakého providera si vybrat?
Poskytovatelů satelitního vysílání je již v České republice několik. Jsou to Freesat, Skylink, DigiTV, T-mobile.
Liší se jak programovou nabídkou, tak kvalitou a cenou služeb. Pro příjem HD programů je prozatím nejlepší v nabídce Skylink, pro sportovní fanoušky je počtem sportovních programů lepší DigiTV. Asi jen těžko doporučit jednoho či druhého, spíše je nutné zvážit všechna pro a proti a zvolit takového, který nejlépe vyhovuje Vašim potřebám.

Jaký přijímač je nejlepší? V dnešní době je nepřeberné množství výrobců a typů satelitních přijímačů. Je nutné volit takový přijímač, aby Vám co nejvíce vyhovoval. Je nutné zvážit kolik do přístroje chcete investovat, zda chcete přijímač využít i jako rekordér nebo jen pro sledování oblíbených programů. Při výběru je dobré zvážit i ovladatelnost, respektive, jak je složité přijímač naladit, upravit své oblíbené programy a další aspekty. Určitě nelze říci jednoznačně, že ten či onen přijímač je nejlepší, avšak určitě si lze vybrat i podle referencí prodejců, příbuzných či známých. Pokud chcete jednoduchý, kvalitní a přitom ne příliš drahý HD přijímač, zkuste AB Cryptobox nebo Amiko, z těch dražších pak třeba Technisat. Pokud hledáte přijímač pro experimentování s přijmem a různými funkcemi volte linuxové přijímače jako jsou Dreambox, Formuler, Octagon a další.


A tady se můžete podívat na naše služební auta. :-)

Comments