Satelity

Příjem televizního signálu prostřednictvím satelitního vysílání se v posledních letech díky klesajícím cenám elektroniky značně rozšířil. Nejen že poskytuje oproti pozemnímu vysílání mnohem širší spektrum služeb, které se do budoucna budou dále rozvíjet, ale je také mnohem kvalitnější než pozemní vysílání a signálem pokrývá prakticky celé území ČR, což se o pozemních vysílačích říci nedá.
Historie satelitního vysílání sahá do šedesátých let minulého století, kdy byla v roce 1958 vypuštěna první komunikační družice, která odvysílala celému světu pozdrav od tehdejšího amerického prezidenta Eisenhowera.
Od té doby se samozřejmě hodně změnilo a dnes družice poskytují nejen přenos TV a rádiového signálu, navigačních signálů GPS, meteorologických dat, ale i obousměrný přenos dat, kterým umožňují připojení k internetu i v oblastech světa, kam není jiný přenos možný.

Některé milníky satelitní komunikace:

- říjen 1957 – první družice světa, Sputnik (SSSR)
- prosinec 1958 – první experimentální komunikační družice SCORE (USA)
- srpen 1960 – první družice ke komunikaci pomocí pasivních odrazů, Echo (USA)
- říjen 1960 – první družice s aktivním zesilováním signálu, Courier-1B (USA)
- červenec 1962 – první družice pro přenos televizního signálu, Telstar (USA)
- srpen 1964 – první družice na stacionární oběžné dráze, Syncom (USA)
- březen 1965 – první radioamatérská komunikační družice, OSCAR-III (organizace AMSAT)
- říjen 1965 – první komunikační družice systému Molnija (SSSR)
- duben 1983 – první civilní družice vypuštěná pro komunikaci s dalšími satelity, TDRS (USA)
- prosinec 1988 – první družice z komunikačního systému Astra (společnost SES)
- listopad 1996 – první komunikační družice na oběžné dráze jiné planety, Mars Global Surveyor (USA)

V roce 2004 byla představena televize s vysokým rozlišením obrazu tzv. HDTV. Na družici Astra na pozici 23,5 stupně východně byl spuštěn první HD kanál, belgický Euro1080. V České republice jsme si museli na HDTV počkat až do roku 2008. Dnes je již HD vysílání běžnou záležitostí a např. společnost Skylink nabízí svým abonentům celý balík HD programů. K příjmu programů ve vysokém rozlišení je třeba mít HD přijímač a samozřejmě televizor s minimálně HD rozlišením (tzv. HD ready). Satelitní přijímače dnes běžně poskytují záznam na externí média jako jsou USB harddisky a flashky. Vyjímkou dnes nejsou ani kombinované přijímače satelitního a pozemního vysílání. Samozřejmostí je systém elektronických průvodců programy (EPG), podpora titulků u programů, které nejsou dabovány a též teletext.

Rozdíl mezi standardním (SD) a vysokým (HD) rozlišením.

Standardní rozlišení (SD)
Vysoké rozlišení (HD)

Podřízené stránky (2): Reference Tipy a triky
Comments